POKOJÍKY PRO NAŠE DĚTI


Ať už se chystáte vybavit dětský pokoj pro batole, předškoláka, školáka či puberťáka, vždy je dobré myslet na pár věcí, které se týkají všech věkových kategorií.

Dětský pokoj by měl být laděn spíše do jemných a pastelových barev, jde přeci jen i o spánkovou zónu. Obecně platí, že v místnosti, kde se odpočívá nebo spí, by neměli být křiklavé zářivé barvy, které působí rušivě.

Stejně tak by měla být harmonie mezi vybavením dětského pokoje s výmalbou či tapetami. Barvy ani dekory by se neměli vzájemně bít. Co se na první pohled může zdát sladěné, tak ve skutečnosti být nemusí, proto nepodceňujte tento krok. Není nic jednoduššího než si vzít vzorník výmalby, tapet nebo nábytku a zkoušet společně až k dokonalosti.

Dětský pokoj by neměl být příliš přeplněný. Měl by působit vzdušně a volně. Dá se toho docílit dokonce i v menším prostoru, jde jen o to zvolit vhodný nábytek a využít co nejvíce místa. Při patřičném rozmístění dětského nábytku a dostatečném využití prostoru na zdech, například umístěním poliček či závěsných skříněk, může i dětský pokoj, který bude mít dostatek úložného prostoru a veškerého vybavení, působit vzdušně a zároveň útulně.

Posledním takovým základem, kterého je třeba se držet při zařizování dětského pokoje, jsou jeho jednotlivé zóny. Dětský pokoj by měl mít tři základní zóny - spánkovou, herní a studijní. U menších dětí by měl být největší rozdíl mezi spánkovou a herní zónou, u starších dětí se k tomu přidává zóna studijní. Snažte se tyto zóny oddělit co nejvíce to jen bude možné, nejen vybavením, ale například i barvami. Spánková zóna má být co nejvíce uklidňující, proto doporučujeme klidné jemné barvy a příjemné materiály. Studijní zóna by měla být podobná spánkové, zde by neměli být vůbec jakékoliv rušivé elementy. U herní zóny se můžete malinko odvázat, přeci jen hraní má být zábavné. Ale stále myslete na celkové sladění celého dětského pokoje.

 

Předškolní děti

Při zařizování dětského pokoje pro děti, které ještě nejsou školou povinné, se nebudeme zaměřovat na studijní zónu. Mnohem důležitější je zóna spánková či odpočinková a herní. Velmi rozhodující je velikost a výška nábytku. Myslete nejen na pohodlí Vašich dětí, ale také i trochu na Vaše. Zařizujte dětský pokoj pro menší děti tak, aby bylo vše potřebné v jejich dosahu. Ano, samozřejmě poličky asi tak nízko přivrtávat nebudete, ale hlavní části vybavení určitě ano. Postel proto vybírejte tak, aby z ní dítě mohlo pohodlně a bezpečně slézt a stejně tak i vylézt. Například poschoďové postele pořizujte opravdu až ve chvíli, kdy si budete jisti, že dítě nebude potřebovat Vaši asistenci a bude pro něj taková postel bezpečná.

Pro menší děti jsou žádoucím vybavením do dětského pokoje komody, nižší skříně podobné komodám a rozhodně nezapomeňte na různé krabice na hračky či regály na hračky. Vyvarujete se neustálého podávání čehokoliv, na co Vaše dítě nedosáhne, a zároveň budete budovat jeho samostatnost. Samozřejmě, že i do dětského pokoje menších dětí patří větší šatní skříň. Pro tu využívejte věci, které nejsou potřeba každou chvíli, hlavně co se týče hraček a základního oblečení.

Jak už bylo řečeno, snažte se co nejvíce rozdělit pokoj na dvě výše uvedené zony. Bude to jednodušší nejen pro Vaše dítko, ale samozřejmě i pro Vás.

 

Děti školou povinné či starší děti

U starších dětí už budeme řešit všechny zóny. V tomto případě se již nemusíte zaměřovat tolik na velikost či výšku nábytku (samozřejmě podle velikosti dítěte). Největší změna tedy bude u naplánování studijní zony.

Jedná se o pracovní stůl, vhodnou pracovní židli a určitě nezapomeňte i na místo pro ukládání učebnic a sešitů. Ideálním řešením je samozřejmě takový pracovní či psací stůl, který má už zabudovaný úložný prostor v podobě poliček či skříněk. Takový stůl Vám ušetří nejen další prostor v dětském pokoji, ale také peníze za další kus nábytku.

U zařizování pokoje pro větší děti je také dobré si ujasnit, na jak dlouho bude takový dětský nábytek sloužit. Pokud chcete, aby pokoj vydržel co nejdéle, koukněte se po rostoucím vybavení dětského pokoje. Seženete jak rostoucí židle, tak už také i rostoucí stoly. Vyrábějí se se v mnoha různých dekorech a barvách a při zvolení neutrální barvy může Vašemu dítěti sloužit opravdu spousty let.

Ani zde nezapomínejte na herní zónu, přesto že Vaše dítě už je školou povinné . Hrají si rádi všichni i ve vyšším věku. Jen se herní prostor bude postupně měnit s Vaším dítětem.

 

Sdílený pokoj

 

Při zařizování sdíleného pokoje je nejdůležitější si rozmyslet rozmístění nábytku a hlavně jakého. Vše se nejspíš bude odvíjet od velikosti prostoru, který budete mít k dispozici. Jako první by na řadě měla být postel. Pro šťastlivější s více prostorem budete jistě řešit postele dvě, kdy každé dítě bude mít své vlastní místo.

Pokud Vám velikost místnosti nedovolí usadit dvě samostatné postele, je vhodné zvolit poschoďové postele, popřípadě palandy. Vyvýšené postele mají výhodu, jelikož se dá využít prostor i pod nimi. U vyvýšených postelí však dbejte na její umístění tak, aby i pod postelí byl dostatek světla – často se toto místo využívá k umístění pracovního stolu či hrací zóny.

Palandy jsou také velmi dobrým řešením nedostatečného prostoru v dětském pokoji. Pro menší či stejně staré děti jsou vyhovující palandy klasické. Pokud ale máte například jedno dítě věkově o dost starší, jsou vhodné palandy, kdy dolní část je širší a horní klasického palandového rozměru. Přeci jen, větší dítě potřebuje více prostoru a spodní část postele mohou děti využívat i pro společné válení.

Co se týče úložných prostor, doporučujeme ve sdíleném pokoji pořídit jednu větší šatní skříň rozdělenou na dvě části a následně ji doplnit jednou menší skříňkou, komodou či regálem pro každé dítě. V takovém sestaví budou mít děti dostatek prostoru pro uložení větších věcí a zároveň bude mít každé dítě úložný prostor na své osobní věci. V případě opravdu malé místnosti doplňte pokoj alespoň poličkou pro každé dítě zvlášť.

Pokud Vás tolik netrápí velikost plochy, kterou máte k dispozici, určitě využijte prostor naplno a dopřejte každému z Vašich dětí dostatek vlastního místa, nejlépe oddělením spánkových a studijních zón. Herní prostor může být společný, samozřejmě podle věku dětí. Co se týče samotného vybavení dětského pokoje, je vždy lepší, když má každé dítě „to svoje“. Můžete pořídit dvě menší šatní skříně a pro každé dítě ještě menší komodu, skříňku či regál a v případě potřeby i poličky.

Pestrou a zajímavou nabídku nábytku pro děti i studenty najdete ZDE


Závěrem

Nezapomeňte také na různé dekorační, ale i funkční, doplňky do dětského pokoje. Například koberce to splňují na jedničku. V naší nabídce je široké množství koberců do dětského pokoje, které neplní pouze dekorační službu, ale právě jsou také i funkční. Jedná se o koberce, které vytvoří pro Vaše dítě ideální herní zónu. Může koberec využít jako velkou dráhu pro autíčka nebo si zaskákat panáka a to je jen velmi stručný výčet možností.

Dále se snažte zajistit co největší přísun světla. Nejedná se pouze o klasické stropní svítidlo, ale i doplňková menší světla či lampičky. Rozhodně bude potřeba kvalitní světlo u pracovního stolu a určitě je využijí i malí náruživí čtenáři před večerním spánkem.

článek ID 24-M2-2402

 

ZÁKAZNICKÁ PODPORA 

+420 771 188 117  Po - Pá 10:00 - 15:00

 

0 kusů / 0

 

Bezpečná platba

Prodej na splátky

Doprava vícerozměrného zboží